Eesti territooriumil ja Eestiga piirneva Läänemere akvatooriumil teostatud meteoroloogiliste, agrometeoroloogiliste, aeroloogiliste, mere- ja sisevete hüdroloogiliste vaatluste materjale ning sünoptilisi kaarte säilitatakse Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Fondis.
Tegu on väga olulise andmekoguga, sest pikaajalised vaatlusread võimaldavad jälgida kliima muutumist ja teha järeldusi keskkonna olukorrast. Fondis säilitatavatesse vaatlusvihikutesse, andmetabelitesse ja kaartidele on talletatud Eesti territooriumi ilma ajalugu.
Kõige vanem fondis hoitav säilik on vaatlusraamat aastatest 1805-1813, kui Tallinna sadamas (Reval port) hakati kolm korda päevas tegema vaatlusi õhutemperatuuri, -niiskuse, tuule suuna ja tugevuse, atmosfäärinähtuste ning merevee kõrguse kohta. Vaatlejaks oli 8., hiljem 7. klassi astronoom Ivanov.
Ainulaadsed meteoroloogilised vaatlusandmed pärinevad Paldiskist (Baltisch port), kus pikka aega tegi vaatlusi Paldiski kohtufoogt Karl Kalk (1804-1885). Fondis on säilinud tema poolt täidetud vaatlusraamatud aastatest 1835-1857 ja 1872-1879.
Narva-Jõesuu (Prinarvskii port) vaatlustabelid aastatest 1835-1839 ja 1868-1879 on samuti fondi vanimaid. 1865. aastal lisandusid vaatluskohtadena Tartu, Vilsandi, Suurupi ja Sõrve, 1866. aastal Ristna.
Sisevete hüdroloogia vaatlusandmeist on vanimad pärit aastast 1902 (Kulgu, Vasknarva).
Fondi sünoptiliste materjalide osa sisaldab endas operatiivosakondade operatiivtöö tulemusel loodud materjale (erinevate kõrguste prognooskaardid, jääkaardid, sünoptilised bülletäänid, satelliidifotod, ilmapäevikud).
Fondi materjale kasutavad ilmateenistuse spetsialistid, teadlased, üliõpilased ja teised huvilised.
Pidevalt toimub ajalooliste andmete digitaliseerimine ehk sisestamine kliima- ja hüdroinfosüsteemidesse, et oleks võimalik tänapäevane andmeanalüüs. Täies ulatuses on digiteeritud jääkaardid (alates talvest 1944/1945).
Fondi ainulaadseid vaatlusmaterjale välja ei laenutata, küll aga saab andmetega kohapeal tutvuda. Kui soovitud andmed andmebaasides puuduvad, siis kokkuleppel on võimalik neid sisestada, pildistada või skaneerida.
Vaatlusandmete saamiseks kogu olemasoleva vaatlusperioodi piires ja arhiivi külastamiseks pöörduge Keskkonnaagentuuri üldosakonna poole [email protected]
Keskkonnaagentuuri raamatukogu meteoroloogia ja hüdroloogia kogu sisaldab eelkõige meteoroloogilist ja hüdroloogilist infot.
Raamatukogu rajati 1946. aastal Eesti NSV Hüdrometeoroloogiateenistuse Valitsuse koosseisus. Samal aastal andsid raamatukogule osa oma materjalidest üle Punalipulise Balti Mere Laevastiku Mereobservatooriumi raamatukogu, Sisevete Uurimuse Büroo ja Tartu Ülikool. 2013. aastal ühendati endised Keskkonnateabekeskuse raamatukogu ja EMHI raamatukogu üheks raamatukoguks.
Raamatukogust leiab meteoroloogilisi ja hüdroloogilisi aastaraamatuid, kuukirju, teatmikke, bülletääne, atlaseid, käsikirju, erialaraamatuid.
Kogu väärtuslikum osa on:
Kontaktandmed:Aadress: Mustamäe tee 33, TallinnPalume saata päringud ja info raamatukogu külastamise soovist e-mailile [email protected]
0,0 / 0 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!