Harku ja Tõravere ilmajaamades on võimalik külastada reaalajas ilmaandmeid koguvat vaatlusväljakut ja ka püsiekspositsiooni.
Harku ilmajaamas me hetkel ekskursioone ei tee.
Siin saab vastused ilma puudutavatele küsimustele, tutvuda ilmavaatluste tegemisega, näha ja katsuda nii ajaloolisi kui ka tänapäevaseid mõõtevahendeid ning teha ka üks ühisvaatlus.
Külastuse kokku leppimiseks palume ühendust võtta Keskkonnaagentuuri klienditeenindusega kirjutades [email protected].
Planeerides külastust ilmajaama pane tähele:
Külasta ka virtuaalset ekskursiooni: ilmajaam-kaur.hub.arcgis.com
Meteoroloogia ja hüdroloogia püsiekspositsioon Harku aeroloogiajaamas avati 29. augustil 2005. Püsinäitusel saab näha, kuidas ja millega on Eestis juba paar sajandit ilma mõõdetud.
Võimalik on näha erinevaid tuule, temperatuuri, mulla niiskuse, veevoolu ja kõrgete õhukihtide uurimiseks mõeldud mõõteriistu. Viimased on olulised just aeroloogiajaamale, sest sealt lastakse nn raadiosonde välja ligi 30 km kõrgusele.
Eraldi ruumis saab näha, milline nägi välja 1970. aastate radarijaam.
Esimesi mõõtmisi tehti Tallinnas juba XVIII sajandi lõpul. Neist pole jälgi eriti jäänud, küll aga saavad külastajad näha paarisaja aasta vanuseid ilmavaatluspäevikuid, mis on väga korraliku käekirjaga täidetud. Ilmselt mõeldi juba tollal andmete säilitamisele pikkadeks aastateks.
Tegelikult on Harku näitus juba teine ilmamuuseum Eestis. Kui Tõraveres tähistati poolesaja aasta möödumist pidevate päikesekiirguse mõõtmiste algusest Eestis, avati jaamas ka väike näitus vanadest instrumentidest. Neist kõige vanemad on pärit XIX sajandist.
Lisaks on riiulitel veel sääraseid “mõõteriistu”, mis pakuvad huvi just lastele – nn ilmamajake, mille uksele ilmub ilusa ilma puhul neiu, vihm ajab aga välja poisi. Pärit Saksamaalt. Samalt maalt on saadud ka Goethe baromeeter, muidugi mitte originaal – säärane kõver toru veega, mille tase muutus õhurõhuga. Kuulus kirjanikust loodushuviline olla igal hommikul teinud tolle riistapuuga ilmamõõtmisi.
Püsinäituse uhkuseks on palju päikesekiirguse mõõtmise seadmeid, mõned neist ainukesed maailmas – tehtud tuntud kohaliku konstruktori Jüri Reemanni poolt
Eesti Kultuurfilmi fondist leiab filmiklipi nimega Kuidas toimub ilma ennustamine meteoroloogia observatooriumis, mille abil saab aimu sellest, kuidas 1930-ndatel Tartus ilma vaadeldi.
5,0 / 1 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!