Meteoroloogilised satelliitandmed on kaasaegne infoallikas ilmaolude hindamiseks ning lühiajaliseks ilmaennustamiseks.
Keskkonnaagentuur tagab EUMETSAT ja ESA satelliitandmete kättesaadavuse sh andmete operatiivtöötluse ja kasutuse operatiivtöös ilma prognoosimisel Keskkonnaagentuuris ja jagame satelliitpilte ka avalikkusele veebilehe ilmateenistus.ee ja mobiilirakenduse ILM+ kaudu. Kasutajate hulka kuuluvad ka Keskkonnaagentuuri lepingulised kliendid, kelle jaoks töötame välja erilahendusi nende vajadustest lähtuvalt.
Satelliitandmeid kasutame ka jääkaardi jaakaart.envir.ee koostamisel – kaugseirepõhine jääseiresüsteem võimaldab tuvastada erinevaid merejää tüüpe (kinnisjää, tihe jää, hõre jää, jää algliigid, jm), jäänähtuseid (rüsid ja lahvandused) ning lisaks saab jälgida jää olukorda ka suurematel järvedel. Kaugseire andmete abil saab hinnata ka jääkatte ulatust ning jääolude dünaamikat. Sentinel-1 satelliitmõõtmiste andmete abil saab hinnata jääolude muutusi Eesti merealadel nii öösel kui päeval isegi pilvise ilmaga. Lisaks radaripõhisele satelliitinfole jõuavad veebirakendusele ka teised satelliitandmed. Sentinel-2 ning Sentinel-3 satelliitidel on optilised instrumendid, millega on keeruline tuvastada jääd pilvise ilmaga või päevavalguseta, kuid ilusa ilma korral aitavad ka need andmed hinnata merejää ulatust.
Keskkonnaagentuuri hallatav satelliitandmestiku vastuvõtusüsteem koosneb kahest antennist, mis asuvad Tallinn-Harku aeroloogiajaamas ja Tartu-Tõravere aktinomeetriajaamas.
Töödeldud satelliitpildid on avalikult kättesaadavad 1-tunnise ajasammuga. Lisaks sellele valmistab Keskkonnaagentuur satelliitpiltidest animatsioone, mida kasutatakse televisiooni ilmateadetes.
Keskkonnaagentuur osaleb rahvusvahelises Põhjamaade satelliitspetsialistide töögrupis NORDSAT, EUMETSAT STG-OPSWG ning MTGUP töögrupis. Sõlmitud on ka NWCSAF kasutaja litsentsileping EUMETSAT ja koostööpartnerite poolt arendatud NWCSAF/GEO tarkvara kasutamiseks Keskkonnaagentuuris majasiseselt. Samuti on sõlmitud Kanada leping RCM (RADARSAT Constellation Mission) RADARSAT kommertssatelliidi andmete asutusesiseseks kasutamiseks, kvaliteetse jääinfo osutamise teenuse tagamiseks. Rahvusvahelises töös esindab Eestit Keskkonnaagentuur.
Loe ka blogilugu keskkonnaagentuuri blogist
0,0 / 0 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!