Õhuniiskus on õhus olev veeauru sisaldus. Niiskuse hulk õhus oleneb mitmest tegurist, eeskätt temperatuurist.
Õhuniiskust väljendatakse mitme karakteristikuga:
Tuntuimad ja mõõdetavaimad on suhteline ehk relatiivne niiskus ja kastepunkt.
Absoluutse niiskuse protsenti antud temperatuuril õhku küllastavast veeaurust nimetatakse suhteliseks ehk relatiivseks niiskuseks. Seda suurust väljendatakse tavaliselt protsentides. Kui õhk oleks täiesti kuiv, umbes nagu kõrbes, langeks suhteline niiskus null protsendi lähedale, udu puhul on see näitaja aga 100%.
Kastepunkt on temperatuur, mille juures algab veeauru küllastumine, kondenseerumine, kaste teke. Udu puhul võrdub kastepunkt õhutemperatuuriga.
Esimeste hulgas püüdis õhu veesisaldust määrata saksa kardinal Nicholas de Cusa, kes konstrueeris 1450. aastal hügromeetri (kr hygros „niiske“, metreo „mõõdan“). Psühromeetri leiutas Ernst Ferdinand August 1825. aastal. Aastast 1892 pärineb täpsem instrument, mis on loodud Saksa teadlase Richard Assmani poolt, nn aspiratsiooni- ehk ventileeritav psühromeeter.
Tavaliselt on õhuniiskust meteoroloogiajaamades määratud kahel viisil: hügromeetrilisel ja psühromeetrilisel meetodil. Levinuim vahend on olnud hügromeeter, näiteks juushügromeeter.
Juushügromeetri põhiosaks on inimese juuksekarv, mis on töödeldud rasvavabaks. Kui õhuniiskus suureneb, venib juuksekarv pikemaks ning kui õhk muutub kuivemaks, juuksekarv lüheneb.
Psühromeetriks nimetatakse termomeetrite paari. Üks neist (nn kuiv termomeeter) on harilik klaasist termomeeter, mis sisaldab elavhõbedat või piiritust.
Sellega mõõdetakse õhutemperatuuri. Teise samasuguse, nn märja termomeetri reservuaar on aga kaetud õhukese batistriidest kotikesega, mida hoitakse niiskena. Termomeetrid asetatakse ilmaonni ning nende lugemite vahe võimaldab arvutada niiskuse hulga õhus.
Ekspeditsioonidel on laialdast kasutust leidnud nii lingpsühromeeter kui ka aspiratsiooni- ehk ventileeritav psühromeeter.
Alates 2003. aasta septembrist on Eesti ilmajaamades kasutusel elektrilised niiskusmõõturid (HMP45D).
Alates 2014. aasta oktoobrist on mõnes ilmajaamas uuendatud mõõtetehnikat – õhuniiskust mõõdetakse uut tüüpi elektrilise sensoriga, mis mõõdab nii õhuniiskust kui ka -temperatuuri (HMP155).
Mõõtmiskoht asub 2 m kõrgusel maapinnast, päikesele ja tuultele avatud paigas, eemal puudest ja muudest takistustest.
Vaatlusväljakutel paiknevad juushügromeetrid ja niiskussensorid nn ilma- ehk psühromeetrilises onnis või spetsiaalses kaitsekilbis, mis kaitsevad neid otsese päikesekiirguse ja atmosfäärinähtuste eest.
Loe lisaks: Kallis, Ain (2015). Niiskusmõõturid ilmamuuseumides. – Eesti Loodus, august (8), 45-47.
0,0 / 0 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!